CENTRALE WENTYLACYJNE (REKUPERATORY)
Producent
Cena
-
od
do
Promocja
Centrala wentylacyjna - budowa
Serce każdego systemu do wentylacji mechanicznej, stanowi tzw. centrala wentylacyjna, która zaliczana jest do urządzeń mających zapewniać wymianę oraz obróbkę powietrza (jego tłoczenie, filtrowanie, podgrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i osuszanie), które rozprowadzane jest przez system wentylacji budynku albo też jego części. Centrale wentylacyjne można stosować nie tylko w instalacjach dla jednorodzinnych domów, ale również w przypadku budynków usługowych, jak również sporych obiektów produkcyjnych, handlowych albo biurowych. Zależnie od przeznaczenia centrale wentylacyjne wyposażone mogą być w niżej wymienione funkcyjne bloki:
Sekcja wentylatorowa wywiewna albo nawiewna
Najważniejsze elementy centrali to wentylatory, które zakłada się w sekcji wywiewnej oraz nawiewnej. Wentylatory różnią się między sobą poziomem hałasu, sprężem oraz wydajnością. Standardem stają się powoli wentylatory mające silniki elektronicznie komutowane, które zużywają mniejsze ilości energii, aniżeli konstrukcje tradycyjne. Do plusów wentylatorów można zaliczyć bezstopniowe regulowanie obrotów, a dzięki temu płynne regulowanie centrali.
Sekcja filtracji
W centralach stosowane są filtry, począwszy od wstępnych, przez dokładne, aż po absolutne. Filtry wstępne montowane są zwykle na wlocie powietrza co centrali, zaś filtry dokładne na wylocie. Rolą filtrów jest usuwanie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.
Sekcja ogrzewania
Do podgrzania powietrza wykorzystywane są nagrzewnice:
- gazowe,
- elektryczne,
- wodne,
- olejowe moduły grzewcze.
Sekcja chłodzenia
W centralach wentylacyjnych stosowane są chłodnice freonowe albo wodne. Wykorzystuje się również wytwornice do wody lodowej albo wytwornice absorpcyjne do wody lodowej. Właściwe dobranie chłodnic, jak i korzystanie z taniej energii celem wytworzenia chłodu wykazuje wpływ na koszty eksploatacji, gdyż chłodzenie zaliczane jest do procesów dość energochłonnych. Funkcja chłodnic rozszerzana jest nierzadko również o osuszanie powietrza.
Sekcja nawilżania
Rolą sekcji nawilżenia jest zapewnianie komfortu dzięki dostarczaniu do powietrza właściwej ilości wilgoci. Stosuje się wówczas wytwornice gazowe albo elektryczne, nawilżacze kanałowe, jak również komory zraszania.
Sekcja odzyskiwania ciepła
Sekcja odzyskiwania ciepła spełnia rolę chłodu oraz odzysku ciepła. Wyróżnić można niżej wymienione technologie do odzyskiwania ciepła:
- układy z wymiennikami gruntowymi - przechodzą poprzez nie strumienie nawiewanego powietrza,
- układy rewersyjne - urządzenia spełniające latem rolę chłodzenia, zaś w zimowym sezonie ogrzewania,
- układy mające sprężarkową pompę ciepła - dolne źródło ciepła to powietrze usuwane z pomieszczeń, zaś górne, to powietrze nawiewane,
- rekuperatory odzyskujące jawne ciepło w płytowym wymienniku - powszechnie używa się wymienników przeciwprądowych, w których to ciepłe oraz zimne powietrze przepływa niedaleko siebie w kierunkach przeciwnych na dłuższych odcinkach, za sprawą czego ich sprawność jest większa, aniżeli w krzyżowych konstrukcjach,
- regeneracja korzystająca z wymienników obrotowych - materiał wymiennika ma wpływ na to, czy może zostać odzyskane wyłącznie ciepło jawne, czy też utajone oraz jawne,
- recyrkulacja - odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza w komorze mieszania, gdzie część zużytego powietrza jest nawracana i ulega zmieszaniu ze świeżym powietrzem, które trafia do pomieszczeń.