REKUPERACJA - AKCESORIA
Producent
Cena
-
od
do
Promocja
Rekuperacja - akcesoria
Akcesoria do rekuperacji stanowią osprzęt uzupełniający główne elementy systemów wentylacji mechanicznej. Mogą służyć do utrzymywania stałej temperatury, chronić przed przegrzaniem lub zamarznięciem - tak jak chłodnice i nagrzewnice kanałowe. Pozwalają na monitorowanie różnych parametrów - należą do nich różne czujniki. Chronią przed smogiem, izolują oraz wygłuszają pracę wentylatorów i elementów sprężających powietrze. Pełnią też funkcje sterownicze, umożliwiając zmianę ustawień rekuperacji.
Chłodnice wodne
Głównym zadaniem chłodnic jest odbieranie energii cieplnej, która jest wytwarzana w pomieszczeniach. W rezultacie następuje obniżenie temperatury powietrza. Obudowa chłodnicy składa się z ocynkowanej blachy, odpornej na korozję. Wewnątrz mieści się taca ociekowa, wraz z miedzianymi rurkami. To właśnie między nimi wędruje woda, obniżając swoją temperaturę.
Chłodnice wodne mogą być instalowane w kanale nawiewowym, dzięki czemu poprawiają działanie rekuperacji. Służą też do wychładzania powietrza w pojedynczych pomieszczeniach.
Czujniki wilgotności, jakości powietrza i temperatury
Czujniki wilgotności, czyli higrometry mierzą zawartość wody w powietrzu. Modele elektryczne wykorzystują wskaźniki oporności i wilgotności, które wskazują na wilgotność otoczenia.
Mierniki jakości powietrza to urządzenia, które wykorzystują fatometr laserowy. Powietrze jest zasysane do komory pomiarowej, w której tworzona jest analiza. Dzięki niej można w prosty sposób potwierdzić bądź wykluczyć obecność pyłów lub szkodliwych cząstek w powietrzu.
Czujniki temperatury wykorzystują zmianę oporu elektrycznego, który indukuje zmiany ilości energii w przewodniku. Jeśli temperatura rośnie, to zwiększa się również wartość oporu.
Filtry antysmogowe
Są to urządzenia, które wychwytują z powietrza nawiewowego szkodliwe cząstki pyłów, czyli oznaczone symbolami PM10, PM2,5 oraz PM1. W ten sposób przyczyniają się do jonizowania atmosfery w pomieszczeniach. Przydają się szczególnie w miejscach, gdzie przekroczone są normy smogowe – w dużych miastach, obok zakładów przemysłowych czy autostrad.
Filtry antysmogowe likwidują rozwój bakterii, wirusów oraz mają pozytywny wpływ na zdrowie alergików. Ponadto ograniczają uciążliwe zapachy, pochodzące z zewnątrz budynku.
Kanałowe nagrzewnice elektryczne
Służą do obróbki termicznej powietrza, które przepływa kanałem wentylacyjnym do pomieszczeń. Można je instalować zarówno w kanałach z pozycją pionową lub poziomą. Jednocześnie wymagają montażu zgodnie z kierunkiem przemieszczania się powietrza.
Nagrzewnice elektryczne mają obudowy izolowane termicznie. Posiadają także zabezpieczenia przed przegrzewaniem się - są to specjalne wyłączniki.
Łączniki i zawory zwrotne
Łączniki to elementy, które łączą przewody i kanały wentylacyjne. Umożliwiają swobodny przepływ powietrza w obydwu kierunkach. Z kolei zawory zwrotne regulują, aby ten przepływ postępował tylko w pożądanym kierunku - np. w przypadku, gdy trzeba zwiększyć wydajność wentylacji mechanicznej i przewietrzyć wybrane pomieszczenie.
Elementy sterownicze
Panel sterowania umożliwia bezpośrednią ingerencję użytkownika w proces rekuperacji. Natomiast sterowniki to programy, które decydują o zarządzaniu procesami działającymi w systemie rekuperacji.
Syfony
Stanowią urządzenia, które odprowadzają skroplony kondensat. Zapobiegają zbieraniu się wilgoci w kanałach wentylacyjnych. Eliminują też nieprzyjemne zapachy i zapewniają większy komfort użytkownikom rekuperacji.
Elementy wygłuszające i izolacyjne
Pełnią dwie funkcje jednocześnie - tworzą izolację termiczną i zmniejszają poziom hałasu w wentylacji mechanicznej. Maty lamelowe uszczelniają przestrzenie między kanałami wentylacyjnymi, a kanałami pionowymi lub ścianami. Z kolei tłumiki akustyczne zawierają dźwiękochłonne materiały, które wytłumiają hałasy i wibracje pochodzące z wentylatorów i aktywnych elementów rekuperacji.