REKUPERACJA
Producent
- ALNOR (105)
- AWENTA (76)
- AWENTA E.W.A. CHOMKA SPÓŁKA JAWNA (70)
- AWENTA PRO (32)
- BLAUBERG (11)
- HAIER (1)
- NEOVENT (8)
- NOXA (11)
- ÖSTBERG (2)
- PE-FLEX (144)
- PRO-ELEKTRO-INSTAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZI (1)
- PROWENT BIAŁYSTOK A. POLESZUK SPÓŁKA KOMANDYTOWA (144)
- reQnet (14)
- REVENTON (57)
- SALDA (60)
- TESSLAGREEN (3)
- THESSLAGREEN (107)
- THSSLAGREEN (1)
- VENTS-GROUP (255)
- VILPE (30)
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Rekuperacja
Dba o świeże, czyste powietrze w domu, ogranicza obecność drobnoustrojów, kurzu i owadów, a do tego pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku zimą. Rekuperator to urządzenie, którego instalację w domu warto rozważyć.
Nowoczesne budownictwo stawia na dużą szczelność i energooszczędność pomieszczeń. Nie zawsze sprzyja to prawidłowej wentylacji. W takich domach mieszkańcy albo oddychają starym powietrzem, wysoko nasyconym dwutlenkiem węgla i sprzyjającym rozwojowi bakterii, albo wietrzą przez otwarcie okna, zwiększając wydatki na ogrzewanie. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia - odpowiedzią na te problemy jest rekuperacja. Instalacje zawierające rekuperator można wprowadzić do każdego budynku, zarówno na etapie jego projektowania, jak i po urządzeniu.
Sposób działania rekuperatora
Rekuperator jest urządzeniem, które zapewnia ciągłą wymianę zużytego, zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń, na świeże powietrze z zewnątrz, bez straty ciepła. Innymi słowy, odzyskuje ciepło ze starego powietrza, które usuwa z domu i ogrzewa nim świeże powietrze, które do niego nawiewa. Minimalizuje to ucieczkę ciepła z budynku.
Co to oznacza dla mieszkańców:
- stały dopływ bogatego w tlen powietrza i usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla, który powoduje zmęczenie, bóle głowy i gorszy sen;
- brak konieczności otwierania okien, żeby wietrzyć mieszkanie - i bez tego do środka dostaje się świeże powietrze, więc będąc w domu można czuć się jak na spacerze w parku;
- usunięcie szkodliwych substancji i zanieczyszczeń - bakterie, drobinki kurzu, a także owady zatrzymywane są na filtrach rekuperatora, szybko znikają też nieprzyjemne zapachy;
- niższe koszty ogrzewania zimą - rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku, co przekłada się na nawet o połowę niższe rachunki.
Osoby, które decydują się na rekuperator już podczas budowy domu, mogą też uniknąć budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, zaoszczędzić na pompach ciepła i wybrać dogodne miejsce dla instalacji.
Elementy rekuperatora
Instalacja wentylacyjna z rekuperatorem składa się z kilku kluczowych części:
- rekuperatora z wymiennikiem ciepła,
- przewodów wentylacyjnych,
- elementów nawiewnych i wywiewnych,
- wyrzutni,
- czerpni.
Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła, który odpowiada za odzyskiwanie ciepła. To w jego kanałach przepływa obok siebie zimne i ciepłe powietrze, pomiędzy którym następuje wymiana energii. W rekuperatorze znajdują się też wentylatory, zapewniające ruch powietrza, filtry oczyszczające i sterowniki, które pozwalają na ręczne lub automatyczne sterowanie zachodzącym procesem.
Elementy nawiewne i wywiewne wprowadzają i wyprowadzają powietrze z budynku. Ich końcowymi elementami są czerpnia, która pobiera świeże powietrze i wyrzutnia, która je odprowadza na zewnątrz. Przewody wentylacyjne łączą te elementy z jednostką rekuperatora.
Choć instalacja systemu rekuperacyjnego wydaje się skomplikowana, my zajmujemy się tym kompleksowo - pomagamy w wyborze rekuperatora, biorąc pod uwagę właściwości budynku, oferujemy również projekty instalacji i każdy z elementów tego systemu: od jednostek centralnych, przez systemy do rozprowadzania, filtry i niezbędne akcesoria - wszystko od najlepszych, renomowanych firm z branży. Domownikom pozostanie tylko nauka obsługi systemu, regularna wymiana filtrów i… liczenie korzyści z wprowadzonych zmian.