Centrala wentylacyjna rekuperator AQUILA EASY 205 wersja ścienna lewa - VARES205L
towar niedostępny
Opis
Centrala wentylacyjna AQUILA EASY 205 o wydajności 211 m3/h. Rekuperator dystrybuuje powietrze po obiekcie dzięki energooszczędnym wentylatorom EC. Przeciwprądowy wymiennik ciepła osiąga sprawność odzysku ciepła na poziomie 95%. Kompaktowa i lekka obudowa dają dużą dowolność montażu, stosunkowo nieduże przyłącza fi 160 dodatkowo temu służą. Opcjonalnie rekuperatorem można sterować za pomocą Wi-Fi lub za pomocą sterownika w zestawie. Centrala została wykonana w całości z EPP oraz stali malowanej proszkowo.
W skład podstawowego wyposażenia centrali wentylacyjnej wchodzą:
- Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła.
- Filtry powietrza nawiewanego oraz wywiewanego klasy M5.
- Wentylatory EC: odśrodkowe (nawiewny i wywiewny) z elektrycznie komutowanymi silnikami elektrycznymi.
- Panel zdalnego sterowania NANO ONE, który za pomocą kabla komunikacyjnego jest łączony z systemem sterowania, znajdującym się wewnątrz komory elektrycznej centrali.
- Elastyczna rurka odpływu kondensatu fi 32 + zaślepka.
- Listwa dystansowa (do montażu sufitowego).
Cechy rekuperatora
• Pozycje montażu - naścienna, sufitowa (podwieszana) w poziomie i pionie oraz stojąca na podłodze (konieczne nogi VKNAR)
• Wymiennik przeciwprądowy o sprawności do 95%
• Kompaktowa konstrukcja o niskiej wadze
• Oszczędne wentylatory z silnikami Ziehl-Abegg
• Automatyczny bypass, 100% obejścia, izolowany
• Doskonała izolacja dzięki zastosowaniu zewnętrznej obudowy z EPP (spieniony polipropylen)
• Szczelna konstrukcja zapobiegająca przedostawaniu się zapachów, zanieczyszczeń z powietrza wywiewanego do nawiewanego
• Możliwość sterowania bezprzewodowego (konieczny moduł iNext)
• Standardowo wyposażona w dwa filtry M5/ISO ePM10
• Możliwość stosowania filtrów dokładnych F7/ISO ePM1 o podwyższonej klasie filtracji
• Możliwość zastosowania filtra wstępnego (prefiltra), wielokrotnego użytku
• Możliwość współpracy z czujnikiem jakości powietrza VACS-1 (dla wersji AQUILA 305)
• Możliwość współpracy z czujnikiem stężenia dwutlenku węgla i wilgotności VSHC (dla wersji AQUILA 305)
• Możliwość mycia wymiennika
• Długa żywotność
• System przewciwzamrożeniowy*
* Rolę nagrzewnicy pełni system przeciwzamrożeniowy, który po wykryciu ochłodzenia wymiennika tymczasowo wyłącza wentylator nawiewny. Zatrzymanie dopływu zimnego powietrza z zewnątrz przy nieprzerwanym dostarczaniu ciepłego z wnętrza pomieszczenia skutkuje szybkim ogrzaniem wymiennika i zapobiega
zamarznięciu. Uruchomienie systemu przeciwzamrożeniowego odbywa się automatycznie i jest uzależnione od warunków panujących na zewnątrz budynku.
Zastosowanie
Centrala wentylacyjna jest wyposażona w krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła i jest urządzeniem przeznaczonym do oszczędzania energii cieplnej w drodze jej rekuperacji, stanowiąc jeden z elementów stosowanych w systemach technologii energooszczędnych. Rekuperator jest urządzeniem uzupełniającym i nie może być użytkowana samodzielnie jako podstawowe źródło ogrzewania. Centrala jest przeznaczona do zabezpieczania ciągłej wymiany powietrza przy pomocy wentylacji mechanicznej w domach, biurach, hotelach, kawiarniach i innych pomieszczeniach mieszkalnych i użytku publicznego oraz rekuperacji energii cieplnej odprowadzanego powietrza z pomieszczenia do podgrzewania czystego powietrza napływającego z zewnątrz. Ogrzewanie powietrza z zewnątrz następuje na skutek przekazania energii cieplnej ze strumienia wywiewanego za pośrednictwem wymiennika ciepła. Centrala wentylacyjna jest przeznaczona do zainstalowania w przestrzeni zamkniętej budynku w temperaturze powietrza otaczającego od +0 °C do +40 °C i wilgotności względnej do 90%.
Urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przemysłowego, a także do zastosowania uzdatniania powietrza w basenach czy saunie.
Informacje techniczne
Konstrukcja
1. Klapa By-pass,
2. Tace ociekowe,
3. Sterownik,
4. Wentylatory EC: odśrodkowe (nawiewny i wywiewny) z elektrycznie komutowanymi silnikami elektrycznymi,
5. Króćce przyłączeniowe fi 160 mm,
6. Uchwyty montażowe centrali,
7. Wymiennik przeciwprądowy,
8. Filtry powietrza,
9. Uchwyt montażowy rozdzielacza,
10. Rozdzielacz,
11. Króćce przyłączeniowe fi 75 mm.
Wymiary
Zasada działania
Świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Następnie powietrze jest transportowane przez kanały wentylacyjne do centrali wentylacyjnej. Po przefiltrowaniu trafia do wymiennika ciepła, w którym zachodzi proces wymiany energii cieplnej ze strumienia wywiewanego. W okresie zimowym powietrze jest ogrzewane, natomiast w okresie letnim chłodzone. Następnie powietrze nawiewane trafia do pomieszczeń tzw. „czystych” takich jak salon, pokój, sypialnia. Zużyte i zanieczyszczone powietrze jest wyciągane z pomieszczeń tzw. „brudnych” takich jak WC, łazienka, kuchnia, pralnia za pośrednictwem kratek lub anemostatów wywiewnych, a następnie kanałami wywiewnymi kierowane jest do centrali. Po przefiltrowaniu trafia do wymiennika ciepła, gdzie następuje proces "odebrania" ciepła lub zimna ze zużytego powietrza. Następnie powietrze jest transportowane do wyrzutni umieszczonej na zewnątrz budynku.
Montaż
Centrala wentylacyjna powinna zostać zamontowana w pozycji ściennej lub sufitowej. Urządzenie może zostać przymocowane do ściany lub sufitu poprzez uchwyty montażowe będące elementem urządzenia.
● MONTAŻ ŚCIENNY
- Centrala powinna zostać zawieszona na wysokości minimum 500 mm od podłogi (odległość wymagana dla zapewnienia przestrzeni na syfon odpływu kondensatu oraz kanały wentylacyjne w przypadku wersji z rozdzielaczem VARR75-160).
- Należy sprawdzić czy, konstrukcja przeznaczona do montażu, może wytrzymać wagę centrali. W przeciwnym wypadku należy wykonać wzmocnienie miejsca zainstalowania przy pomocy dodatkowych belek. Centrala musi być zainstalowana na sztywnej i stabilnej powierzchni.
- Urządzenie powinno być przymocowane do pionowej powierzchni.
- Rekuperator powinien zostać zamontowany ze spadkiem ok. 1% w kierunku wyrzutni.
- Centrala wentylacyjna oraz rozdzielacz powinny zostać przymocowane poprzez uchwyty montażowe z wykorzystaniem kołków rozporowych lub innych środków mocujących odpowiednich dla danego typu materiału. Po przymocowaniu urządzenia należy sprawdzić jego stabilność.
Montaż instalacji odpływu kondensatu
Elastyczną rurkę odpływu kondensatu (wchodzi w skład zestawu) należy podłączyć do jednego z króćców tacy ociekowej, w zależności od konfiguracji urządzenia (LEWA/PRAWA). Rurkę Ø32 należy ukształtować tak aby tworzyła syfon (różnica w poziomach pomiędzy górnym a dolnym kolanem syfonu powinna wynosić co najmniej 100mm). Rury kanalizacyjne muszą być ułożone ze spadkiem ok. 2%.
UWAGA: Przed podłączaniem centrali do sieci zasilającej należy napełnić układ drenażowy wodą! Podczas eksploatacji syfon musi być zawsze napełniony wodą. Należy upewnić się, że woda spływa do kanalizacji ściekowej, inaczej podczas działania rekuperatora istnieje możliwość gromadzenia się kondensatu wewnątrz centrali, co z kolei może spowodować uszkodzenie urządzenia i wyciek wody do pomieszczenia. System odprowadzania kondensatu musi być użytkowany w pomieszczeniach z temperaturą powietrza powyżej 0 °C! Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest poniżej 0 °C, wówczas system odprowadzania kondensatu musi być izolowany izolacją cieplną i wyposażony w urządzenie grzewcze zapobiegające jego zamarznięciu.
Montaż panelu sterującego NANO ONE
Zasilanie
Panel sterujący NANO ONE należy zasilić bezpośrednio z wyjść sterownika AERO 4 oznaczonych symbolami „U” i „G” (12V DC)
Podłączenie
Panel sterujący NANO ONE należy podłączyć za pomocą przewodu o przekroju żyły minimum 0,5mm2 zgodnie ze schematem zamieszczonym w rozdziale SCHEMATY PODŁĄCZENIA. Minimalna odległość między przewodami łączącymi panel z modułem oraz innymi urządzeniami podłączonymi w sieci C14 a równolegle biegnącymi przewodami pod napięciem ~230V wynosi 30 cm. Mniejsza odległość może powodować zakłócenia komunikacji lub uszkodzenie urządzenia
UWAGA: W celu zapewnienia idealnej transmisji danych konieczne jest założenie filtru ferrytowego na przewodach zasilających i komunikacyjnych między modułem AERO a termostatem NANO ONE. Przeprowadzając przewody przez filtr należy zrobić z nich pętlę wokół pierścienia, jak pokazano na zdjęciu poniżej.
Ekran główny panelu sterującego
1. Praca całej instalacji. Możliwe tryby to ZIMA, LATO, CHŁODZENIE.
2. Aktualna temperatura pokojowa.
3. Dzień tygodnia.
4. Czas.
5. Tryb termostatu.
6. Temperatura powietrza nawiewanego.
7. Bieg wentylacji. Przy załączonym wymuszeniu wietrzenia wyświetli się migający 3 bieg (wymaga załączenia opcji WIETRZENIE).
8. Obsługa wentylacji.
9. Zadana temperatura pokojowa.
10. Blokada klawiatury.
11. Sygnalizacja komunikacji w sieci C14.
12. Numer NANO w sieci C14.
13. Pole informacyjne. W zależności od konfiguracji może wyświetlać temperaturę zewnętrzną, kotła nr 1, pompy ciepła nr 1 lub mieszacza nr 1
Konserwacja
Aby centrala wentylacyjna działała efektywnie i bezawaryjnie przez wiele lat, wymaga regularnej konserwacji. Odpowiednio utrzymana centrala wentylacyjna zapewni właściwe warunki w pomieszczeniach oraz przyczyni się do oszczędności energii i uniknięcia kosztownych napraw.
Wymiana/czyszczenie filtrów
Brudne filtry zwiększają opór przepływu powietrza, co powoduje zmniejszenie ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń oraz zwiększa zużycie prądu przez wentylatory. Filtry należy oczyszczać w miarę ich zabrudzenia, ale nie mniej niż 3-4 razy w ciągu roku. Jest dozwolone oczyszczenie filtrów przy pomocy odkurzacza. Po dwukrotnym oczyszczaniu, filtry należy wymienić na nowe.
Opcjonalnie centrala wentylacyjna może zostać wyposażona w filtr wstępny, wydłużający żywotność filtrów dokładnych. Filtr wstępny należy opłukać pod bieżącą wodą – jest wielokrotnego użytku.
● Wyjąć zaślepki filtrów (1);
● Wyjąć filtry wstępne (2) – opcjonalnie;
● Wyjąć filtry M5/F7 (3);
● Nowe lub oczyszczone filtry zamontować wg. powyższego schematu w odwrotnej kolejności.
● Wyzerować licznik zabrudzenia filtrów w menu panelu sterowania.
Konserwacja wymiennika/wentylatorów:
● Odkręcić śruby zabezpieczające (1);
● Zdjąć kalpę wymiennika (2) montowaną na wcisk;
● Odkręcić śruby mocujące (3);
● Zdjęć wspornik wymiennika (4); UWAGA: W przypadku montażu sufitowego po odkręceniu wspornika wymiennika może wysunąć się!
● Wyjąć tace ociekowe (5);
● Wysunąć całkowicie wymiennik ciepła (6) a następnie przemyć pod bieżącą wodą (ponowny montaż po wysuszeniu);
● Po wykonaniu czyszczenia zmontować urządzenie wg. powyższego schematu w odwrotnej kolejności.
Konserwacja układu odprowadzania skroplin (raz w roku) - Drenaż kondensatu (przewód spustowy) może być zanieczyszczony cząstkami z wyciąganego powietrza. Należy sprawdzić funkcjonowanie przewodu spustowego napełniając zbiornik drenażowy wodą i w razie potrzeby usunąć zanieczyszczenia z syfonu i przewodu spustowego.
Konserwacja przewodów czerpnia oraz wyrzutnia (2 razy w roku) - Liście i inne zanieczyszczenia mogą zapchać kratkę nawiewną i zmniejszyć wydajność centrali oraz zmniejszyć przepływ powietrza. Należy sprawdzać kratkę nawiewną dwa razy w roku i oczyścić ją w razie potrzeby.
Konserwacja przewodów powietrznych (co 5 lat) - Nawet przy należytym wykonywaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności z obsługi technicznej centrali, wewnątrz przewodów powietrznych mogą powstawać osady pyłu, co powoduje zmniejszenie wydajności centrali. Konserwacja przewodów powietrznych polega na ich okresowym oczyszczaniu lub wymianie.
W naszym sklepie znajdą Państwo rekuperatory wykonane z najwyższej jakości materiałów od renomowanych producentów. Posiadamy w ofercie rekuperatory podwieszane, stojąco-wiszące, jak również ścienne, niewymagające rozprowadzania instalacji wentylacyjnej. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, dobieramy tylko sprawdzone urządzenia, spełniające wszelkie wytyczne obowiązujących przepisów. Mogą być one wykorzystane m.in. do programu ,,Czyste powietrze’’, dzięki któremu mogą Państwo uzyskać dofinansowanie do zakupu central rekuperacyjnych.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.