Centrala wentylacyjna rekuperator wymiennik przeciwprądowy entalpiczny stojąca z króćcami do góry silnik EC automatyka A21- VUE 250 VB EC A21

Ocena: 0
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Producent: VENTS-GROUP
Kod produktu: KAT05162
Cena brutto: 11 479,59 zł 11479.59
Cena netto: 9 333,00 zł
ilość - + szt.

towar niedostępny

Bezpieczne płatności dzięki: Bezpieczne płatności dzięki: PayU

Opis

Rekuperator VUE 250 VB EC A21 z entalpicznym wymiennikiem ciepła. Energooszczędne silniki EC zapewniają wydajność na poziomie 290 m3/h. Centrala wentylacyjna z takim wymiennikiem zapewnia odpowiednią wilgotność w domu wahającą się od 40% do 60%. Pionowy rekuperator posiada przyłącza na górze o średnicy 160 mm. Zainstalowana automatyka A21 pozwala na podłączenie rekuperatora do systemu inteligentnego domu lub sterowania za pomocą Wi-Fi.

 

Opakowanie zawiera:

- rekuperator,

- zestaw montażowy,

- podręcznik użytkownika.

 

Zastosowanie

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to nowoczesne urządzenie wentylacyjne zapewniające mechaniczną wymianę powietrza w pomieszczeniach z jego jednoczesnym filtrowaniem. Konstrukcja wymiennika płytowego umożliwia pozyskanie energii cieplnej z powietrza wywiewnego do ogrzania powietrza nawiewanego z zewnątrz. Centrale są przeznaczone do energooszczędnej wentylacji domów i mieszkań oraz montażu z przewodami wentylacyjnymi o średnicy  160 mm. Rekuperator znajdzie swoje zastosowanie w:

• domach jednorodzinnych,

• biurach,

• kawiarniach,

• hotelach,

• salach konferencyjnych,

• pomieszczeniach użytku publicznego.

 

Budowa

Obudowa centrali jest wykonana ze stali wysokiej jakości z powłoką polimerową, z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej o grubości 20-40 mm (w zależności od modelu centrali). 

Konstrukcja centrali wentylacyjnej VUE 250 VB EC A21

1 – puszka zaciskowa

2 – bypass (VUT/VUE 200/250 VB EC)

3 – wentylator nawiewny

4 — czujnik wilgotności HV1 lub HV2 (montowany na zlecenie Klienta)

5 – wentylator wywiewny

6 – moduł sterowania

7 – filtr nawiewny

8 – filtr wyciągowy

9 – filtr nawiewny

10 – entalpiczny przeciwprądowy wymiennik ciepła

11 – czujnik ochrony przed zamarzaniem

12 – taca ociekowa do skroplin

13 – króciec odpływowy

14 – przycisk SETUP MODE (dotyczy central z automatyką A21)

15 – zdejmowane płyty do konserwacji filtrów

 

Filtry

Centrale są wyposażone w filtry panelowe klasy F7 i G4 do filtracji powietrza nawiewanego i wywiewanego. Centrale VUT 250 VB EC są wyposażone w filtry klasy G4 i F7 do filtracji powietrza nawiewanego oraz filtr klasy G4 do filtracji powietrza wywiewanego.

Filtry G4 i F7

 

Wentylatory

W tym rekuperatorze użyte jest nowoczesne rozwiązanie. Wentylatory są wyposażone w silniki typu EC komutowane elektronicznie, z łopatkami zagiętymi do tyłu oraz zewnętrznym wirnikiem. Silniki typu EC to aktualnie najbardziej energooszczędne i innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie wentylacji. Zintegrowany system elektroniki pozwala płynnie regulować prędkością obrotową wentylatora w pełnym zakresie przy zachowaniu wysokiej sprawności urządzenia. Silniki EC komutowane osiągają sprawność na poziomie 90%, przy okazji zmniejszając zużycie energii elektrycznej nawet od 1,5 do 3 razy utrzymując wysoką wydajność urządzenia oraz niski poziom generowanego hałasu.

 

Wymiennik ciepła

Centrala VUE VB EC jest wyposażona w przeciwprądowy wymiennik ciepła wykonany z membrany entalpicznej. W okresie zimowym ciepło i wilgoć z powietrza wywiewanego z pomieszczeń jest przekazywane przez membranę entalpiczną do ogrzania powietrza nawiewanego. Proces ten ogranicza straty ciepła związane z zapewnieniem wymiany powietrza. W okresie letnim ciepło i wilgoć z powietrza z zewnątrz są przekazywane przez membranę entalpiczną do schłodzenia powietrza wywiewanego. Pozwala to na znaczną redukcję temperatury i wilgotności powietrza nawiewanego, a w konsekwencji zmniejsza obciążenie systemu klimatyzacji.
 
Zalety wymiennika entalpicznego
  • Odzysk wilgoci pomaga utrzymać komfortowy klimat w naszym domu zarówno w okresie zimowym jak i letnim.
  • Selektywna membrana entalpiczna z powłoką antybakteryjną blokuje przejście wirusów (w tym SARS-CoV-2), bakterii, zarazków, pleśni, gazów i cząstek zapachowych.
  • Na powierzchni wymiennika nie wykrapla się woda, więc w przypadku niskich temperatur zminimalizowane jest ryzyko jego oszronienia.
  • Z uwagi na brak wykraplania dużych ilości wody na wymienniku nie ma potrzeby odprowadzania kondensatu z centrali (podłączania odpływu skroplin do kanalizacji sanitarnej).
  • Brak dodatkowych ruchomych części, w przeciwieństwie do wymiennika obrotowego.

WYMIENNIK ENALPICZNY NIEZALEŻNIE OD TEMPERATUR POWIETRZA ZEWNĘTRZNEGO UTRZYMUJE POZIOM WILGOTNOŚCI POWIETRZA NAWIEWANEGO W ZAKRESIE OD 44 DO 50%.

Korzyści wymiennika entalpicznego

 Parametry wymiennika entalpicznego

Optymalna dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60%, przy temperaturze powietrza w zakresie od 20 do 22℃. Standardowe wymienniki przeciwprądowe charakteryzują się świetnym parametrem temperaturowego odzysku ciepła, jednak wraz z intensywnym ogrzewaniem i budynku w okresie zimowym mogą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia powietrza w budynku. Gdy obawiamy się suchego powietrza w okresie grzewczym i nie chcemy inwestować w dodatkowe nawilżacze powietrza, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na wymiennik entalpiczny. Jest to rozwiązanie zapewniające dostarczenie wilgotnego powietrza do całego budynku i pomagające utrzymać w nim optymalny komfort klimatyczny.

Porównanie wymiennika przeciwprądowego i entalpicznego

Porównanie wymiennika przeciwprądowego i entalpicznego

 By-pass

Centrala jest wyposażona w by-pass, który w trybie letnim jest otwarty. Powietrze odprowadzane z pomieszczenia jest kierowane z pominięciem wymiennika ciepła. Jednocześnie temperatura powietrza nawiewanego, przepływające go przez wymiennik do pomieszczenia, nie zmienia się.

 

Sterowanie

Centrale VUE VB EC A21 są wyposażone we wbudowany system sterowania. Automatyka A21 umożliwia integrację centrali wentylacyjnej z systemem Inteligentny dom lub BMS (Building ManagementSystems). Panel zdalnego sterowania nie wchodzi w skład zestawu standardowego (do nabycia osobno). Aplikacja VENTS AHU umożliwia sterowanie centralą poprzez Wi-Fi. Po pobraniu aplikacji centrala z automatyką A21 może być sterowana za pomocą smartfonu, tabletu oraz innych urządzeń mobilnych. Centrale VUE VB EC A14 wyposażone są w panel sterujący A14 z ekranem dotykowym LED.

System Modbus

 

Ochrona przed zamarzaniem

Centrala VUT VB EC posiada system chroniący przed zamarzaniem. Odbywa się to za pomocą cyklicznego wyłączania wentylatora nawiewnego, takie działanie umożliwia ogrzewanie rekuperatora ciepłym powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Po dostatecznym dogrzaniu wentylator nawiewu załącza się i centrala wentylacyjna wraca do pracy w normie. Jeśli jest potrzeba zwiększenia ochrony przed zamarzaniem, centrale można uzbroić w nagrzewnice powietrza do podgrzewania wstępnego. Takie zabezpieczenie gwarantuje niezawodną pracę oraz efektywną wymianę powietrza w całym domu.

 

Montaż

Centrale wentylacyjne można zamontować na ścianie lub podłodze. Dostęp dla obsługi serwisowej i wymiany filtrów znajduje się od strony panelu przedniego. W czasie montażu panel serwisowy można ustawić zarówno z lewej jak i z prawej strony centrali. W celu zapewnienia optymalnej wydajności centrali i zmniejszenia strat aerodynamicznych, związanych z turbulencjami strumienia powietrza należy podłączyć proste odcinki przewodów powietrznych do króćców po obu stronach centrali. Minimalna zalecana długość prostych odcinków kanału wentylacyjnego:

• 160 mm przewodu powietrznego od strony wlotowej; 

• 480 mm kanału wentylacyjnego od strony wylotowej.

 

Montaż naścienny

Zamontować kołki w ścianie (nie wchodzą w zawartość zestawu). Przy wyborze kołków należy uwzględnić materiał powierzchni montażowej i wagę centrali. Zawiesić centralę. Obracając regulowaną podporę zabezpieczyć pionowe położenie centrali.

Montaż na ścianie

 

Montaż podłogowy

Zainstalować centralę na podporach o wysokości min. 150 mm, w celu zapewnienia dostatecznego dostępu do podłączenia króćca odpływowego do syfonu oraz montażu systemu odpływu skroplin.

Montaż podłogowy

 

Montaż systemu odprowadzenia skroplin

Otwór pod króciec odpływowy znajduje się w dolnej części centrali. Usunąć zaślepkę z otworu. Otworzyć panel serwisowy i usunąć zaślepkę w tacy ociekowej do skroplin. Zamontować w otworze króciec odpływowy dołączony do zestawu. Połączyć króciec z kanalizacją za pomocą syfonu (do nabycia osobno). Syfon powinien być stale napełniony wodą. Kąt nachylenia rur odprowadzających powinien wynosić co najmniej 3°.

1 – króciec odpływowy;

2 – syfon;

3 – rura odprowadzająca;

4 – kanalizacja

 

Instalacja odpływu skroplin

 

Wymiary

Rysunek centrali wentylacyjnej VUE 250 VB EC A21

Wymiary rekuperatora VUE 250 VB EC A21

 

Dane techniczne

Dane techniczne centrali wentylacyjnej VUE 250 VB EC A21

Wykres wydajności rekuperatora VUE 250 VB EC A21

 

Konserwacja

Centralę należy poddawać konserwacji 3-4 razy w roku. Konserwacja obejmuje ogólne oczyszczanie centrali oraz wykonanie następujących czynności:

1. Konserwacja filtrów (3-4 razy w roku). Zanieczyszczone filtry zwiększają opór powietrza, powodując zmniejszenie ilości powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Filtry należy czyścić w zależności od stopnia ich zanieczyszczenia, ale nie rzadziej niż 3-4 razy w roku. Filtry można oczyszczać za pomocą odkurzacza lub wymienić na nowe.

Konserwacja filtrów

 

2. Konserwacja wymiennika ciepła (raz w roku). Nawet podczas regularnej konserwacji filtrów na wymienniku ciepła może osadzać się pył. W celu utrzymania wysokiej skuteczności wymiany ciepła należy regularnie oczyszczać rekuperator. Wyjąć wymiennik ciepła z centrali i oczyścić za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. W przypadku silnego zanieczyszczenia wymiennik można przepłukać wodą. Po oczyszczeniu zainstalować wymiennik ciepła w centrali.

Konserwacja wymiennika ciepła

 

3. Konserwacja wentylatorów (raz w roku). Nawet podczas regularnej konserwacji filtrów i wymiennika ciepła w wentylatorach może osadzać się pył, zmniejszając wydajności centrali oraz ilość powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Czyszczenie wentylatorów należy powierzyć personelowi serwisowemu.

4. Konserwacja systemu odpływu skroplin (4 razy w roku). Cząsteczki brudu i kurzu, znajdujące się w powietrzu wywiewanym, mogą zanieczyszczać system odpływu skroplin. Sprawdzić funkcjonowanie odpływu, wlewając wodę do tacy ociekowej w dolnej części urządzenia. Syfon i odpływ należy oczyszczać w zależności od potrzeb.

5. Konserwacja czerpni powietrza zewnętrznego (2 razy w roku). Zanieczyszczenia (liście i inne) mogą blokować kratkę czerpni i zmniejszyć wydajność centrali oraz ilość nawiewanego do pomieszczenia powietrza. Kratkę czerpni należy sprawdzać 2 razy w roku i oczyszczać w zależności od potrzeb.

6. Konserwacja kanałów wentylacyjnych (co 5 lat). Nawet podczas regularnego wykonywania wszystkich wymienionych czynności konserwacyjnych wewnątrz przewodów powietrznych mogą powstawać osady z pyłu, zmniejszając wydajność centrali. Konserwacja kanałów wentylacyjnych polega na ich okresowym oczyszczaniu lub wymianie.

 

Karta produktu

 

W naszym sklepie znajdą Państwo rekuperatory wykonane z najwyższej jakości materiałów od renomowanych producentów. Posiadamy w ofercie rekuperatory podwieszane, stojąco-wiszące, jak również ścienne, niewymagające rozprowadzania instalacji wentylacyjnej. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, dobieramy tylko sprawdzone urządzenia, spełniające wszelkie wytyczne obowiązujących przepisów. Mogą być one wykorzystane m.in. do programu ,,Czyste powietrze’’, dzięki któremu mogą Państwo uzyskać dofinansowanie do zakupu central rekuperacyjnych.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl