Moduł stałego przepływu SP v. 1.2 do rekuperatora iZZi H.302 ERV
towar niedostępny
Opis
Moduł umożliwia automatyczne dostosowanie pracy wentylatorów rekuperatora do aktualnych oporów instalacji na strony nawiewnej i wywiewnej, zapewniając tym samym zbilansowanie instalacji wentylacyjnej. Po podłączeniu i włączeniu modułu w ustawieniach rekuperatora, użytkownik może również monitorować aktualny stan pracy centrali wentylacyjnej, wyświetlany w jednostce "m³/h".
Dlaczego strumienie powietrza zawsze różnią się od siebie?
Strumienie powietrza w instalacji wentylacyjnej zawsze mają różne opory przepływu, ponieważ są one rozprowadzane w różny sposób.
Filtry po stronie nawiewnej i wywiewnej gromadzą zanieczyszczenia w różnym stopniu, co generuje różnice w oporach przepływu powietrza.
Na instalację wentylacyjną wpływa również wpływ wiatru, który wiejąc na kratki wywiewne lub nawiewne, lub generując podciśnienie po stronie zawietrznej, zakłóca równowagę przepływu powietrza w systemie.
Podczas pracy rekuperatora, w kanałach wymiennika ciepła po stronie wyciągowej, mogą pojawiać się kropelki wody. Przy niskich wydajnościach pracy urządzenia mogą one zatykać niektóre z tych kanałów, co generuje dodatkowe opory.
Niezbalansowana instalacja wentylacyjna może prowadzić do dwóch przypadków:
-
Nadmierny przepływ powietrza nawiewanego w porównaniu do wyciąganego powoduje nadciśnienie w budynku. To z kolei pogarsza wydajność odzysku ciepła przez wymiennik w zimie, ponieważ więcej zimnego powietrza jest nawiewane niż ciepłego jest wyciągane. Dodatkowo, ciśnienie w budynku wyrównuje się poprzez "ucieczkę" ciepłego powietrza przez nieszczelności w domu.
-
Nadmierny przepływ powietrza wyciąganego w porównaniu do nawiewanego powoduje podciśnienie w budynku. To prowadzi do napływania do budynku nieprzefiltrowanego, zimnego powietrza z zewnątrz przez nieszczelności, co powoduje ochłodzenie pomieszczeń i zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Jakie korzyści daje zbalansowana instalacja wentylacyjna?
Moduł stałego przepływu przede wszystkim przynosi oszczędności energetyczne, ponieważ tylko zbalansowana instalacja jest w stanie maksymalnie odzyskać energię z powietrza usuwanego z budynku. To z kolei prowadzi do obniżenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania domu.
Jakie korzyści przynosi moduł stałego przepływu?
Moduł mierzy rzeczywiste ciśnienie w instalacji po stronie nawiewnej i wywiewnej oraz dostosowuje parametry pracy wentylatorów tak, aby w danym momencie ilość nawiewanego i wyciąganego powietrza była równa. Precyzja systemu pomiarowego nie może być osiągnięta poprzez ręczną regulację przez użytkownika lub instalatora. Ponadto, opory w instalacji zmieniają się w czasie eksploatacji, dlatego ciągły pomiar i regulacja wydajności jest optymalnym rozwiązaniem.
Główne zalety modułu stałego przepływu
• Brak konieczności bilansowania strumieni
• Zmaksymalizowanie odzysku ciepła na wymienniku
• Oszczędność energii
• Brak nadciśnienia i podciśnienia w budynku
• Dokładna informacja o wydajności rekuperatora wyrażona w m3/h
Montaż
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.