Nagrzewnica kanałowa elektryczna wtórna do rekuperacji NKD160-2,0-1 A21 ze stali ocynkowanej 2,0 kW współpracuje z rekuperatorami
towar niedostępny
Opis
W naszej ofercie znajdą Państwo wszelkiego rodzaju akcesoria elektryczne, tłumiki, elementy montażowe oraz nagrzewnice i chłodnice. Akcesoria elektryczne służące do regulacji i kontroli pracy układów wentylacyjnych, posiadamy tylko od renomowanych producentów. Do systemu rekuperacji możemy również zaproponować Państwu nagrzewnice (wodne lub elektryczne) i chłodnice (wodne lub freonowe), dzięki czemu komfort z korzystania z rekuperacji będzie jeszcze większy.
Opakowanie zawiera:
- nagrzewnica
- kabel przyłączeniowy ze złączami DB-15M
- podręcznik użytkownika
Kanałowa nagrzewnica elektryczna wtórna. Przeznaczona do montażu z centralami wentylacyjnymi z automatyką A21.
Zastosowanie
Nagrzewnica wykorzystywana jest w systemie wentylacyjnym, który współpracuje z centralą wentylacyjną nawiewno-wywiewną (rekuperatorem). Układ sterowania zarządza pracą nagrzewnicy, a co za tym idzie urządzenie utrzymuje temperaturę powietrza w kanale nawiewnym wybraną przez użytkownika na sterowniku centrali.
Obudowa
Obudowa i skrzynka przyłączeniowa nagrzewnic są wykonane ze stali ocynkowanej, zaś elementy grzejne z nierdzewnej stali, co zapewnia trwałość i odporność na warunki środowiskowe. Dodatkowo, obudowa nagrzewnicy posiada dodatkową izolację termiczną z niepalnej wełny mineralnej o grubości 20 mm, co skutecznie chroni przed utratą ciepła.
Nagrzewnice posiadają gumową uszczelkę, umożliwiającą hermetyczne połączenie z kanałami wentylacyjnymi. Na wyposażeniu nagrzewnic z serii NKD znajduje się kabel zasilania wraz z kablem sygnałowym, co ułatwia podłączenie nagrzewnicy do sterownika w rekuperatorze. Panel sterujący centrali wentylacyjnej lub urządzenia mobilne współpracujące z rekuperatorem umożliwiają regulację pracy nagrzewnicy oraz ustawienie konkretnej temperatury powietrza na kanale nawiewnym.
Dodatkowo, nagrzewnice są wyposażone w termostaty zabezpieczające przed przegrzaniem, oferując podstawową ochronę z automatycznym restartem przy temperaturze +50°C oraz awaryjną ochronę z ręcznym restartem przy +90°C. To kompleksowe zabezpieczenia, które gwarantują bezpieczną i efektywną pracę nagrzewnicy.
Skrzynka sterownicza z pokrywą jest przymocowana do obudowy nagrzewnicy. W skrzynce znajdują się:
• elementy mocujące rurowe elementy grzejne;
• elektryczne komponenty podłączeniowe;
• zacisk uziemienia;
• wyłącznik termiczny TK-90 (ręczny reset);
• wyłącznik termiczny TK-50 (automatyczny reset).
Na przedniej ściance skrzynki przyłączeniowej znajdują się przepusty kablowe do podłączenia nagrzewnicy do sieci elektrycznej, czujnika temperatury nawiewanego powietrza i złącze przyłączeniowe do centrali. Wewnątrz obudowy znajduje się rurowa nagrzewnica elektryczna. Obudowa, skrzynka oraz pokrywa nagrzewnicy są wykonane ze stali ocynkowanej. Obudowa nagrzewnicy posiada izolację termiczną z niepalnej wełny mineralnej o grubości 20 mm. Nagrzewnica NKD jest podłączana do centrali za pomocą kabla ze złączami DB-15, a następnie jest podłączana do sieci zasilającej. Rurowy element grzejny nagrzewa powietrza w kanale nawiewnym. Płynna regulacja nagrzewania powietrza jest dokonywana za pomocą sygnału nadawanego przez sterownik centrali do półprzewodnikowego regulatora mocy. W przypadku przegrzania, termostaty odłączają nagrzewnicę od sieci zasilającej.
Montaż
Montaż nagrzewnicy nie jest skomplikowany. Jej konstrukcja umożliwia zamocowanie urządzenia na okrągłych kanałach wentylacyjnych za pomocą łączników załączonych w komplecie. Kierunek ruchu powietrza powinien być zgodny ze strzałką na nagrzewnicy. Nagrzewnice łączy się ze sterownikiem rekuperatora przy użyciu kabla wchodzącego w skład zestawu. W przypadku horyzontalnego położenia nagrzewnicy pokrywa skrzynki sterowniczej powinna być skierowana ku górze, nie przekraczając dopuszczalnego odchylenia o 90°. Niedopuszczalne jest położenie skrzynki sterowniczej pokrywą do dołu.
Kroki montażowe
1. Podłączyć przewody powietrzne do nagrzewnicy. Nagrzewnica NKD jest montowana w pozycji poziomej lub pionowej wewnątrz przewodu powietrznego, podłączanego do króćca nawiewnego centrali od strony pomieszczenia.
2. Zainstalować kanałowy czujnik temperatury TE1. Czujnik jest montowany w kanale nawiewnym za nagrzewnicą w odległości nie mniejszej, niż 1 m od nagrzewnicy.
Pozycja nagrzewnicy
Pozycja nagrzewnicy W pozycji poziomej skrzynka sterownicza powinna być skierowana pokrywą do góry. Dopuszczalne odchylenie wynosi 90°. Nie jest dopuszczalne ustawienie skrzynki sterowniczej pokrywą w dół.
Diagram doboru nagrzewnicy
Należy dobrać nagrzewnice wtórną dla zapewnienia temperatury 24°C zakładając, że temperatura za wymiennikiem wynosi 17°C. Konieczne zatem jest zwiększenie temperatury o 7°C. Do obliczeń została przyjęta centrala VUT 350 VB EC A21. Obliczeniowy przepływ centrali to 400 m3 /h. Konieczne jest wyznaczenie punktu przecięcia dla oczekiwanego wzrostu temperatury (7°C) i przepływu powietrza (400 m3 /h). W tym wypadku nagrzewnica o mocy 1,2 kW zapewni oczekiwany wzrost temperatury. Nagrzewnica NKD 160-1,2-1 kW z odpowiednimi króćcami będzie idealnym doborem dla centrali VUT 350 VB EC A21.
Konserwacja
Konserwacja obejmuje następujące czynności:
• kontrola połączeń śrubowych, spawanych i nitowych;
• kontrola dokręcenia śrub, złącz uziemienia oraz styków elektrycznych;
• kontrola zacisków przewodów;
• oczyszczanie powierzchni elementów grzejnych z pyłu i zanieczyszczeń.
Wymiary
Dane techniczne
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.