Rekuperator centrala wentylacyjna THESSLAGREEN AirPack4 400h Enthalpy 410 m3/h z wymiennikiem entalpicznym system bilansowania strumieni powietrza i automatycznej kontroli zużycia filtrów
towar niedostępny
Opis
Centrala AirPack4 400h Enthalpy to rekuperator o wydajności 410 m3/h. Posiada poziomy układ króćców przyłączeniowych oraz bardzo wydajny entalpiczny przeciwprądowy wymiennik ciepła zapewniający odzysk ciepła i wilgoci. Za sprawą systemu automatycznej kontroli przepływu powietrza CF2 (ciągły przepływ) urządzenie zapewnia maksymalny odzysk ciepła przy zbilansowanej wentylacji domu. Inteligentny system AFC na bieżąco monitoruje stopień zużycia filtrów.
Zastosowanie
Centrala ta przeznaczona jest do ciągłej wentylacji budynku. Umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego ze sprawnością ponad 90%. Energooszczędne wentylatory gwarantują niskie zużycie energii elektrycznej oraz cichą pracę. Osiągają wysoki standard higieniczny poprzez dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń usuwając zanieczyszczenia i zapobiegając rozwojowi pleśni czy grzybów.
Budowa
1. korpus wykonany z materiału o wysokiej izolacyjności bez mostków cieplnych,
2. przeciwprądowy entalpiczny wymiennik ciepła, zapewniający odzysk ciepła i wilgoci,
3. wentylator nawiewny,
4. wentylator wywiewny,
5. filtr powietrza zewnętrznego,
6. filtr powietrza wewnętrznego,
7. przepustnica obejścia wymiennika z siłownikiem,
8. system zapobiegający zamrożeniu kondensatu w wymienniku ciepła,
9. system nagrzewnicy wtórnej,
10. układ sterowania,
11. instalacja do pomiaru przepływu powietrza.
Entalpiczny wymiennik ciepła
Zimą wilgotność powietrza w Twoim domu nie spadnie poniżej 25% nawet przy -15°C a rekuperator odzyska o ponad 10% więcej energii z powietrza wywiewanego. Latem AirPack Enthalpy będzie wspomagał Twoją klimatyzację osuszając i ochładzając powietrze świeże nawiewane do budynku. Do tego rekuperator jest wyjątkowo szczelny dzięki czemu zapachy z powietrza usuwanego z budynku nigdy nie trafią do strumienia powietrza świeżego. Celem wymiennika entalpicznego zimą jest odzyskanie z powietrza wywiewanego z budynku ciepła oraz pary wodnej (wilgoci) zawartej w powietrzu i wprowadzenie tej wilgoci do strumienia powietrz świeżego dostarczanego do budynku. Latem działa odwrotnie – wymiennik odbiera ciepło i parę wodną od powietrza dostarczanego do budynku. Entalpiczny wymiennik ciepła to przeciwprądowy wymiennik ciepła, w którym plastikowa przegroda, dzieląca strumienie powietrza, została zastąpiona selektywną membraną przepuszczalną dla cząstek pary wodnej i nieprzepuszczalną dla cząstek powietrza oraz zawartych w nim zanieczyszczeń.
Plusy wymiennika entalpicznego
Eliminuje problemu suchego powietrza w budynku zimą. Wymiennik entalpiczny to najtańszy sposób na utrzymanie zimą, w budynku mieszkalnym, wilgotności na poziomie wyższym niż 25%, zapewniającej tym samym komfort i zdrowie użytkownikom. Wysokiej klasy wymiennik entalpiczny (o sprawności odzysku wilgoci wyższym niż 70%) pozwoli uzyskać wilgotność na poziomie wyższym niż 30%, przy temperaturze powietrza zewnętrznego równego -10°C, w większości budynków mieszkalnych. 30% to poziom wilgotności wymagany przy najwyższym standardzie komfortu cieplnego dla budynków.
Zużywa mniej energii elektrycznej. Sprawność odzysku wilgoci jest większa niż 70%. Praktycznie eliminuje konieczność korzystania z systemu przeciwzamrożeniowego wymiennika ciepła, nawet do -8°C. W przeciwprądowych wymiennikach nagrzewnica systemu przeciwzamrożeniowego włącza się przy temperaturach niższych niż -3°C.
Koszty ogrzewania budynku są niższe. Koszty ogrzewania budynku w porównaniu do kosztów użytkowania tego samego budynku, z identycznym systemem rekuperacji, ale z wymiennikiem przeciwprądowym. Wynika to z wyższej o 5-15% sprawności entaplicznej, w porównaniu z wymiennikiem przeciwprądowym.
Koszty klimatyzacji budynku są niższe. Koszty klimatyzowania budynku, w którym działa taki rekuperator będą niższe o kilkanaście procent od budynku, w którym działa rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym. W lecie w klimatyzowanym budynku zawartość pary wodnej w powietrzu jest niższa niż w powietrzu zewnętrznym, ponieważ powietrze jest osuszane w chłodnicy klimatyzatora. W takich warunkach rekuperator z entalpicznym wymiennikiem ciepła będzie osuszał powietrze zmniejszając tym samym ilość kondensatu wykroplonego w chłodnicy klimatyzatora i co za tym idzie zmniejszając zużycie energii przez ten klimatyzator o około 15%.
Jest powietrznie szczelny, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom higieny. Monolityczna membrana polimerowa jest nieprzepuszczalna dla gazów innych niż para wodna. Nie przenikają przez nią bakterie, wirusy grypy i SARS. Nie przenikają przez nią też zapachy.
Wentylatory
Wentylatory w rekuperatorze działają 24h na dobę przez 365 dni w roku. Dlatego muszą zużywać tak mało energii, jak to tylko możliwe. W AirPacku4 osiągamy ten cel stosując najbardziej zaawansowane wentylatory GR20. Większość central posiada wentylatory o średnicy 190 mm, jednak w rekuperatorze AirPack4 wentylator ma średnicę 200 mm. Dzięki większej średnicy wentylator osiąga taką samą wydajność przy mniejszej prędkości obrotowej co zmniejsza turbulencje.
Zbilansowana wentylacja
Rekuperacja jest dużo sprawniejsza, kiedy jest zbilansowana. Dlatego AirPack4 Energy+ z systemem CF2 mierzy na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza i ustawia prędkości obrotowe wentylatorów tak, by strumień powietrza nawiewanego był zawsze równy strumieniowi powietrza wywiewanego. Bez zbilansowanej wentylacji wydajność rekuperatora spada nawet o 30%. System CF2 wykrywa mniejszy przepływ powietrza i odpowiednio zwiększa prędkość obrotową wentylatora wywiewnego. Przepływy powietrza są zawsze równe. Temperatura powietrza nawiewanego utrzymuje się na poziomie 18°C, a średnia sprawność odzysku energii utrzymuje się na poziomie 90%. Wyniki pomiarów są analizowane przez procesor, który ustawia prędkości obrotowe wentylatorów tak aby wentylacja była zbilansowana, niezależnie od chwilowych warunków atmosferycznych oraz stanu zabrudzenia filtrów. Całe powietrze wentylacyjne zawsze przepływa przez rekuperator, gdzie bierze udział w procesie odzysku ciepła. Ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku są zawsze wyrównane co gwarantuje brak przepływu powietrza przez nieszczelności budynku. W ten sposób efektywność energetyczna wentylacji jest zawsze najwyższa możliwa, dzięki czemu koszty ogrzewania wynikające z wentylacji są niskie.
Cicha praca
Każdy rekuperator wywiewa powietrze z toalet, łazienki i kuchni, a nawiewa do salonu i sypialni. Dlatego, najważniejszym parametrem akustycznym rekuperatora jest emisja hałasu do kanału nawiewnego. AirPack4 ma układ InFlow, który redukuje emisję hałasu do kanału nawiewnego przy nominalnej wydajności nawet o 10 dB(A). W centrali wentylatory są zlokalizowane przed wymiennikiem ciepła w kierunku przepływu powietrza. Dzięki temu fala akustyczna powstająca w wentylatorze nawiewnym, zanim trafi do kanału nawiewnego musi przejść przez tysiące kanalików wymiennika ciepła ulegając przy tym znacznemu rozproszeniu. Dodatkowo rekuperator jest w całości wykonany z materiału, który nie odbija fali dźwiękowej. Dzięki takiej konstrukcji, przy nominalnej wydajności AirPack4 wyemituje do kanału nawiewnego moc akustyczną na poziomie 50 do 58 dB(A), a do wywiewnego od 60 do 65 dB(A).
Tradycyjny rekuperator
AirPack4
Tryby pracy
Tryb automatyczny realizuje harmonogram tygodniowy dla lata lub zimy,
Tryb manualny realizuje stałe nastawy,
Tryb chwilowy realizuje chwilowe nastawy trybu chwilowego,
Tryb komfort utrzymuje zadaną w trybie automatycznym, manualnym lub chwilowym temperaturę nawiewu (tylko w przypadku wyposażenia instalacji w wymiennik kanałowy - nagrzewnica lub chłodnica),
Tryb eko nie utrzymuje żadnej temperatury nawiewu.
Funkcje specjalne: Wietrzenie, Kominek, Pusty Dom, Otwarte Okno, Okap
System kontroli filtrów powietrza
Centrala wykonuje na bieżąco pomiary różnicy ciśnień po obu stronach każdego filtra z dokładnością 1.5%. Ta różnica ciśnień rośnie wraz z gromadzeniem się na filtrze zanieczyszczeń, dlatego na jej podstawie można dokładnie określać zużycie filtra. Dzięki systemowi AFC, rekuperator codziennie informuje Cię o stopniu zużycia filtrów powietrza a Ty, możesz wymienić każdy filtr wtedy, kiedy będzie już całkowicie zużyty. Dodatkowo system AFC dba o jakość filtrów, które wkładasz do rekuperatora. Robi to, wykonując automatyczny test filtrów bezpośrednio po ich wymianie. System AFC to nowa, funkcjonalność niespotykana dotychczas w systemach wentylacji budynków mieszkalnych, dzięki której zyskujesz pełną kontrolę nad jakością powietrza dostarczanego do Twojego domu oraz kosztami filtracji tego powietrza.
System przeciwzamrożeniowy
System FPX w każdej chwili mierzy temperaturę powietrza świeżego wpływającego do wymiennika ciepła. Kiedy temperatura spada poniżej 0°C, system uruchamia niewielką, precyzyjnie sterowaną nagrzewnicę PTC, która ogrzewa powietrze dokładnie do temperatury +1°C . Dzięki temu, kondensat nigdy nie zamarza, a wymiennik ciepła podgrzewa całe powietrze świeże do temperatury 18-19°C, wykorzystując wyłącznie ciepło powietrza wywiewanego. FPX przy maksymalnej wydajności rekuperatora działa do -12°C. Poniżej tej wartości system przechodzi w tryb FPX2, w którym płynna regulacja mocy nagrzewnicy przy 100% wydajności wentylacji jest możliwa jedynie przez 10 minut (umożliwiając np. intensywne wietrzenie). Przy temperaturze -20°C, ciągła pracy rekuperatora ograniczona jest do wydajności 70%. W trybie FPX2 system utrzymuje temperaturę +1°C przed wymiennikiem ciepła, poprzez płynną regulację wydajności obu wentylatorów.
Montaż
Montaż w nieocieplonej strefie
Centrala nie ma ani jednego mostka cieplnego, szczelność obudowy zawsze odpowiada klasie A1, a izolacja cieplna w każdym przekroju ma grubość 50 mm. Dzięki temu, wnętrze rekuperatora pozostaje termicznie stabilne niezależnie od temperatury otoczenia, która na poddaszu nieużytkowym może się wahać od -15°C zimą do +50°C latem. Powietrze transportowane przez rekuperator nie ochładza się od wnętrza jego obudowy zimą i nie ogrzewa się od niej latem. Dzięki temu sprawność rekuperacji jest wysoka i niezależna od warunków otoczenia.
W temperaturze otoczenia poniżej 0°C nawet najmniejszy mostek cieplny stwarza zagrożenie kondensacji wilgoci lub zamarznięcia wody wewnątrz obudowy rekuperatora. Dlatego do osiągnięcia całkowitej niezawodności urządzenia nie wystarczy radykalna redukcja mostków cieplnych – konieczna jest całkowita ich eliminacja. Dlatego centrale AirPack4 mają obudowę FullShell bez metalowych czy plastikowych elementów złącznych. Wszystkie części obudowy oraz zaślepki gniazd filtrów i wymiennika ciepła wykonane są z materiału izolacyjnego o doskonałych właściwościach mechanicznych. Elementy obudowy łączą się ze sobą tylko za pomocą opatentowanych połączeń kształtowych spełniających równocześnie rolę uszczelnień. Co więcej, dzięki opracowanym całkowicie izolowanym króćcom wykonanym z tworzywa EPP, połączenia z przewodami wentylacyjnymi są również pozbawione mostków cieplnych. Dzięki doskonałej izolacji, temperatura powierzchni zewnętrznej obudowy w każdym miejscu jest zbliżona do temperatury otoczenia. Oznacza to, że obudowa rekuperatora prawie nie wymienia ciepła z otoczeniem. Technologia FullShell zamienia centrale w termos utrzymujący temperaturę powietrza.
Warunki montażu
W pomieszczeniu , w którym będzie zainstalowany AirPack4h zostanie zapewniona temperatura powietrza w zakresie od -15°C do +50°C. Temperatura niższa niż -15°C może doprowadzić do kondensacji wilgoci na powierzchniach obudowy oraz zamarznięcia kondensatu w tacy. Temperatura wyższa niż 50°C może uszkodzić strukturę materiałów. Urządzenie nie może być narażone na działanie opadów atmosferycznych oraz na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Promieniowanie może podnosić temperaturę materiału powyżej wartości dopuszczalnej (pomimo prawidłowej temperatury powietrza otaczającego urządzenie). Przestrzeń przeznaczona na montaż urządzenia AirPack4h umożliwia zachowanie minimalnych odległości obudowy urządzenia od przegród budowlanych i innych przeszkód zgodnie z poniższym schematem.
Sposoby montażu
Montaż podłogowy na stopach zawartych w pakiecie. Opcjonalnie na stopach wibroizolacyjnych SoftBase.
Montaż ścienny przy pomocy kątowników WallGrip
Montaż pod stropem przy pomocy CeilingGrip
Instalacja odprowadzenia skroplin
Nie stosuj syfonów wyposażonych w kulowy zawór zwrotny. Zakończ instalację odprowadzającą skropliny od strony rekuperatora połączeniem mufowym na wcisk o średnicy 32 mm
Wymiary
Możliwe produkty uzupełniające
AirPack4 możesz dopasować do swoich potrzeb, poszerzając jego funkcjonalność o czujniki jakości powietrza, higrostaty oraz ścienne włączniki wietrzenia. Możesz też podłączyć zewnętrzny moduł rozszerzający, który pozwoli sterować m.in. chłodnicami, nagrzewnicami, agregatem chłodniczym i pompą ciepła.
Dane techniczne
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.